Vizyon Projelerimiz

HABSİS

HABSİS (HAVADAN ARIZA BAKIM SİSTEMİ) YAZILIMI


Türkiye’deki tüm elektrik iletim şebekesine ait hat, envanter (Direk, İzolatör, Travers vb.) ve trafo merkezlerinin hava araçları (Drone, İHA, Gyrocopter, Helikopter vb.) yardımı ile görüntü ve videolarının alınmasını; ilgili görüntü ve videoların yapay zeka desteği ile yorumlanarak mevcut veya olası arızaların tespitinin yapılıp; İletim Sistemi Şirketi entegrasyonu üzerinden eş zamanlı olarak ilgili operasyonel birimlere bildirilmesini sağlamaktadır.

HABSİS, potansiyel arızaların önceden tespiti ile kritik noktalardaki bakımların anında yapılmasını ve böylece elektrik hatlarındaki kesintilerin minimize edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede vatandaşların ve devletin elektrik kesintilerinden kaynaklı maddi ve/veya manevi zararlarının minimize edilmesi garanti edilmektedir.

HABSİS, hava araçlarından alınan yüksek çözünürlüklü (HD) resim ve videoları GPS bilgilerine göre elektrik şebeke bileşenleri bazında işleyip, ilgili bileşenlerdeki arızaların tespit edilmesi ile birlikte arızaya hızlı müdahale edilebilmesi adına eş zamanlı olarak İletim Sistemi Şirketi entegrasyonu üzerinden raporlayarak, İletim Sistemi Şirketi saha ekiplerine iş emri olarak intikal etmesini sağladığından dolayı sistemin geliştirilmesinde; Büyük Veri (Big Data), Resim İşleme (Image Processing), Veri Analizi (Data Analysis), Makine Öğrenmesi (Machine Learning), Yapay Zeka (Artificial Intelligence), Web Uygulamaları (Web Application) vb. teknoloji, yöntem ve kavramlardan faydalanılmaktadır.